Elektrik ve Enerji Bölümü

Elektrik ve Enerji Bölümüne Bağlı Programlar:

Elektrik
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
Gaz ve Tesisatı TeknolojisiElektrik
Programın Amacı: Bu programın amacı, Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması ile ilgili her türlü tesisat ve makinelerin kurulması, işletilmesi, bakımı, projelendirilmesi ve onarımı işlerinde çalışabilecek teknikerler yetiştirmektir.Mezunları; Kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi, bağımsız olarak da çalışabilmektedirler. Elektrik santrallerinde, trafo merkezlerinde, fabrikalarda ve makine bakım-onarım, beyaz eşya servislerinde, proje bürolarında, Elektrik dağıtım şirketlerinde, Otomasyon şirketlerinde, Proje Ofislerinde çalışabilirler.Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Elektrik Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Enerji Sistemleri Mühendisliği
Fizik
Havacılık Elektrik ve Elektroniği
Kontrol Mühendisliği
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
Meteoroloji Mühendisliği
Uçak Elektrik-Elektronik
Uzay Mühendisliği

İş ve Kariyer Olanakları

- Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinde iş başı yapanlar EKAT kursuna katılarak, EKAT belgelerini almakta ve yetkili olarak YG sistemlerinde yük altında çalışabilmektedirler.
- Dikey Geçiş ile Lisans Eğitimine devam edenler için Akademik Kariyer.

Bölüm Hakkında

Programımız: 1993 Eğitim – Öğretim yılında açılmış olup 1995-1996 Eğitim – Öğretim yılından itibaren mezun vermektedir. Mezunlarımızın bir bölümü dikey geçiş sınavında başarılı olup Elektrik Mühendisliği, Fizik gibi alanlarda, bir bölümü Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümünde lisanslarını tamamlamaktadır.

Elektrik Program’ında I.Öğretim’de 348, II.Öğretim’de 154 olmak üzere toplam 502 öğrenci Eğitim – Öğretim görmektedir.

Elektrik Programı bünyesinde Öğretim Görevlisi kadrosunda 3 adet Öğretim Elemanı bulunmaktadır.

Eğitim – Öğretim faaliyetleri ve ders içeriklerinin belirlenmesi YÖK’ün belirlemiş olduğu Program Geliştirme Projesine göre hazırlanmıştır.

Ders içerikleri, Eğitim Programına bağlı kalmak kaydıyla, teknolojik gelişmelerin yakın takibi, sektörün şu anki ve gelecekteki ihtiyaç ve yığılma noktalarının belirlenmesi ve oluşacak olan personel, nitelikli ara eleman, ihtiyacını karşılayabilecek eğitim verilmesi amacıyla belirlenmektedir.

Laboratuar ve Araştırma Olanakları

Programımızda aşağıdaki deney setleri bulunmaktadır.

Temel elektrik deney setleri
Temel elektronik deney setleri
Elektrik makineleri deney seti
Bobinaj deney seti
Ölçme deney setleri
Tesisat deney seti
Elektrik tesisatı simülatör deney seti
Eurotest 61557 ölçü aleti
24 Adet S7-1200 PLC ve KTP600 Dokunmatik Renkli Panelli PLC eğitim seti
24 Adet i5 işlemcili PC , 23¨ Ekran

Bölüm Öğretim Elemanları
     
Öğr. Gör. Hüseyin KÖSOĞLU Öğr. Gör. Hasan TURGUT Öğr. Gör. Ayhan AKÇAİR

Elektrik Programı (Okutulan Dersler)

Elektrik Programı (Ders İçerikleri)

BOLOGNA BİLGİ PAKETİ


İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi

Ders İçerikleri için tıklayınız.
BOLOGNA BİLGİ PAKETİ

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
Kazanılan Derece: Gaz ve Teknolojileri Teknolojisi programını başarı ile bitirip mezun olan öğrenciler, bu alanda Önlisans derecesine sahip olurlar.
Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora)
 
Kabul ve Kayıt Koşulları
ÖSYM tarafından yapılan sınavdan aldıkları puana göre kabul edilmektedir. Ayrıca 4702 sayılı kanun ile Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları mezunları Meslek Yüksekokullarına sınavsız olarak geçiş yapıp yerleştirilebilirler.
Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar
 
Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Gaz ve Tesisatı Teknolojisi programından mezun olabilmek için, öğrencilerin: minimum 120 AKTS alarak programın müfredatında belirtilen derslerin tümünde başarılı olmaları ve 40 iş günü zorunlu stajını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Program Profili
Günümüzde sürekli gelişen teknolojiye ve buna bağlı olarak piyasadaki gelişmelere uyumlu teorik ve pratik temel bilgilerle donatılmış, karşılaşacağı sorunlara çözümler üretebilen ve alanında teknik bilgi ve becerilerle donatılmış öğrenciler yetiştiren bir program olmayı amaçlamaktadır. Doğalgaz, ısıtma ve sıhhi tesisat teknolojileri için teorik bilgilerin yanında uygulamalı olarak tecrübe edinmiş gerekli bilgi ve becerilere sahip mezunlar vermek ve alanında kalifiye eleman ihtiyacını karşılamayı ve büyük firmalar tarafından tercih edilen program olamyı hedeflemektedir.
Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle)
Program mezunları doğalgaz sektöründe hizmet veren firmalarda, ısıtma ve baca sistemleri üreten sanayi kuruluşlarında, doğalgaz dağıtım firmaları ve ısı merkezlerinde istihdam edilirler. Ayrıca, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi programının geniş yapısı olduğundan Enerji sektöründeki teknik ara elemanı olarak pek çok pozisyonda da istihdam edilebilmeleri mevcuttur.
Üst Derece Programlarına Geçiş
Programndan mezun olan öğrenciler, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık Makine Mühendisliği ve Enerji Sistemleri Mühendisliği lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Öğrencilerin her dönem başında derslere kayıt yaptırması ve dönem sonu sınavına girebilmesi için ise teorik derslerin en az %70`ine, uygulamalı derslerin en az %80`ine devam etmiş olması gereklidir. Öğrenciler her ders için 1 ara sınav ve yarıyıl sonu sınavına tabi tutulurlar. Tüm sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. Başarı notu, %40 ara sınav, (yazılı, proje, ödev, laboratuvar sınavı, kısa sınav vb.) %60 yarıyıl sonu sınavının toplamından hesaplanır ve yarıyıl sonu sınav notu 50 puan olmalıdır. Bir dersten AA, BA, BB, CB ve CC harf notlarından birini alan öğrenciler o dersi başarmış sayılırlar. DC notu şartlı başarılı notudur. Öğrencinin DC notu aldığı bir dersten başarılı olması için yarı yıl ağırlıklı not ortalamasının en az 2.0 olması gerekir.
Mezuniyet Koşulları
Öğrencilerin Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programından mezun olabilmeleri için120 AKTS/ECTS kredisini içeren zorunlu ve seçimli tüm dersleri başarıyla tamamlaması, genel ağırlıklı not ortalamasının 4.0 üzerinden en az 2.0 olması ve stajlarını başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.
Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme )

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Atmeydanı mahallesi / Rize