Otomotiv Teknolojisi Programı

MOTORLU ARAÇLAR VE ULAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ 

OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

 
Programın Amacı:
Dünyada ve ülkemizde yükselen ve yeni bir döneme giren otomotiv sektörü üretimden dağıtıma, servis hizmetlerinden müşteri hizmetlerine kadar birçok alana yayılan süreçleri  içeren değer zincirinin en geniş olduğu sektörlerden biridir. Bu noktada otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik elaman MYO tarafından karşılanmaktadır. Programımız dahilinde, teknik eleman yetiştirilmesinde temel oluşturan teorik bilgilerin yanında, pratik bilgilerde verilmekte ve alanlarında çalışma yapan kuruluşlarda yapmış oldukları işletme stajlarıyla, branşlarındaki uygulama eğitimi eksikliği giderilmektedir. Meslek Yüksekokulumuzun Otomotiv Teknolojisi Programı; uygulama yeteneği kazanmış, malzeme teknolojisini bilen ve tanıyan, üretim aşamaları konusunda bilgisi olan, mesleğiyle ilgili çizim ve normları kullanabilen, mesleki problemleri çözebilecek bilgi ve beceriye sahip, günümüzdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bu doğrultuda her türlü donanım ve yazılımı kullanabilen, satış sonrası hizmette ise müşteri hizmetleri, araç kabul, benzinli, dizel ve alternatif araç tiplerini farklılıklarıyla tanıyan, araçların mekanik ve elektronik her türlü donanımına ait arızaları tespit ederek yerinde giderebilen, her türlü test ve ayar cihazlarını kullanabilen, problemler karşısında hızlı çözümler üretebilme yeteneği kazanmış,  ön lisans düzeyinde diplomaya sahip mezunlar yetiştirmektedir.

Programın İmkanları:
Otomotiv Teknolojisi Programı dahilinde Motorlar Atölyesi, Otomotiv Elektriği-Elektroniği Atölyesi, Güç Aktarma Organları Atölyesi, Motor Test Laboratuvarı ve Araç Bakım Atölyesi bulunmaktadır. Motor test laboratuvarında, fren test cihazı, yanal kayma test cihazı,  amortisör test cihazı ve motor performansını belirlemek için bir şasi dinamometresi mevcuttur. Ayrıca arıza tespiti ve motor testlerini gerçekleştirebilmek için motor test cihazı ve arıza tespit cihazı, egsoz emisyon ölçüm cihazı, akü şarj cihazı, lastik balans cihazı, kompresyon test cihazı, bilgisayarlı rot ayar cihazı ile birlikte rot ayar lifti ve servis lifti bulunmaktadır.
  

 
Programda Görevli Öğretim Elemanları:
Adı Soyadı                                                 E-posta                                                               Telefon (IP)
Dr. Öğr. Üyesi Semih Mahmut AKTARER        semih.aktarer@erdogan.edu.tr                      0464228 0022 (2170)
Öğr.Gör.Sündüz KUK AKÇAİR                sunduz.akcair@erdogan.edu.tr                     0464228 0022 (2137)
Öğr.Gör.Ahmet İSMAİLOĞLU                ahmet.ismailoglu@erdogan.edu.tr                  0464228 0022 (2238)
 
Bologna Bilgi Paketi